Nasıl Bir Dadı

Çalışan annelerin en büyük sorunu doğru dadıyı bulmak! Bazı 'püf noktalarına' dikkat ederek isabetli seçim yapabilirsiniz.

Tanıdık birinden referans, düzgün diksiyon, ve en önemlisi çocuğunuzun onun yanında huzurlu olması doğru dadıyı bulduğunuzun göstergelerinden birkaçı.

* Dadı seçerken mutlaka diksiyonunun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle bebekler, yedinci aydan itibaren çevresinde konuşulan dili öğrenmeye başlar ve hafızalarına her şeyi kaydeder  Yakınlarında birlikte oldukları kişinin konuşması bozuksa, ilk kelimelerden itibaren aynı yanlışları bebeğinizde de görebilirsiniz. Yani diksiyon önemli!

* Bir dadıda aramanız gereken en önemli vasıf, çocuklara karşı gerçekten sevgi dolu olmasıdır. Çocuğa yönelik sert uyarılar, onu sevgi yoksunu yapabilir. Dadılar nedeniyle otistik bulgular gelişen bebek sayısı hiç de az değildir. Bakıcının cinsel organına vurarak cezalandırdığı çocuklarda, ergenlik döneminde önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

* Bir dadıyı işe alırken mutlaka çok iyi tanıdığınız birinin referansını arayın ve ona göre kararınızı verin.

* Yeni işe başlayan dadınızla gerekirse izin alarak bir süre birlikte evde olun ve çalışmasını gözleyin.

* Kendi çalışma prensiplerinizi öğretin. Özellikle bebek bakımı, temizlik konusunda en ufak bir taviz vermeyin ve bu konuda çok titiz olduğunuzu hatırlatın.

* Bebeklerin hislerine güvenin. Birlikte olmak istemediği bir dadıya bebeğinizi bırakmayın.

* Evden ayrıldıktan sonra, ara sıra haber vermeden bebeğinizi kontrol etmek için uğrayın. dadıdan ayrılırken ve karşılığında bebeğin ona nasıl davrandığını gözlemleyin.

* Siz doktorunuzla konuşurken, bebeğiniz muayene olurken dadınız yanınızda olsun. Eğer dadınız kendi içinden gelerek bebekle ilgileniyor ve siz bebeğinizin doktoruyla konuşurken ağlamaması için onu oyalıyorsa bunlar olumlu göstergelerdir. Tersi davranıyorsa dadınızla konuşun.

* Çocuğunuza yakın çalışacak kişiden hepatit A ve B durumunu ve tüberküloz için parazit tetkiklerini isteyin. Aşılı değilse aşılatın.